• Patron

        • PATRON SZKOŁY

                        Szkoła w Mrzeżynie istnieje już bardzo długo w powojennej historii.

          Jako Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi funkcjonuje od 2001 roku.                 Od dłuższego już czasu nosiliśmy się z zamiarem nadania imienia naszej szkole, ponieważ czuliśmy się jakby bezimienni, nie mieliśmy własnego sztandaru.

                   W ubiegłym roku szkolnym podjęliśmy się wielkiego zadania związanego z wyborem patrona szkoły i w konsekwencji nadaniem szkole imienia.

                   Nasza szkoła ma specyficzny charakter – jest szkołą z oddziałami integracyjnymi, ponadto znajduje się w miejscowości nadmorskiej. Z tego wynikają jakby dwa podstawowe zadania, które mają nam przyświecać. Patron nasz musi odnosić się do wartości jak najbliższych idei integracji oraz podkreślać nasz regionalizm.

                   Po wielu dyskusjach, po przeprowadzeniu demokratycznych wyborów decyzją ogółu uczniów, ich rodziców i nauczycieli wybrano na patrona „Kawalerów Orderu Uśmiechu ”. Muszę przyznać, że podjęcie decyzji było naprawdę trudne, bo wśród 26   propozycji każda zasługiwała na wybór. Sądzę jednak, że „Kawalerowie Orderu Uśmiechu” to wybór najlepszy.

                   Wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu jest, bowiem tylu wspaniałych ludzi, tak bardzo życzliwych i oddanych dzieciom. Pomimo mnogości osób odznaczonych tym szczególnym wyróżnieniem, pomimo, iż pochodzą z różnych krajów – reprezentują jeden system wartości: pracę na rzecz innych ludzi, zwłaszcza słabszych, cierpiących, samotnych, niepełnosprawnych, dzielenie się z innymi, szeroko pojętą tolerancję itp.

          Dzięki temu będziemy mogli wcielać w życie szkoły ideały tych wszystkich osób. To właśnie ich system wartości w sposób szczególny będzie reprezentował naszą szkołę. Mam nadzieję, że staną się oni naszymi żywymi wzorcami i pomogą w kształtowaniu modelu absolwenta szkoły.

                   Wśród Kawalerów są osoby pochodzące z naszego regionu i bardzo związane z Pomorzem. Są wśród nich na przykład: Ryszard Kiełek, który przez wiele lat mieszkał w Rogowie, a jego dziecko było uczniem szkoły w Mrzeżynie,  biskup senior Ignacy Jeż z Koszalina, Mariusz Gargol - policjant ze Szczecina, Romana Kaszczyc – artystka z Barlinka, Leokadia Malanowska – emerytowana nauczycielka a zarazem kierownik zespołu artystycznego ,,Uśmiechy”

                         Szkoła to przede wszystkim uczniowie i ich rodzice. Nadanie imienia szkole to doskonała okazja do skupienia działań uczniów wokół tego ważnego wydarzenia. Aby uroczystość się udała, oddawała prawdziwy klimat i potwierdzała autentyczność przeżyć, we wszystkich przygotowaniach musi uczestniczyć młodzież i jej rodzice.

          W ramach kampanii związanej z przygotowaniami do nadania imienia szkole rozpoczęliśmy szeroką akcję w klasach, odbywały się debaty na godzinach wychowawczych, lekcjach historii i języka polskiego. Życiorysy znamienitych postaci poddawano wnikliwej analizie. Odbyły się konkursy plastyczne, na lekcji informatyki ogłoszono konkurs na wykonanie prezentacji multimedialnej na temat Kawalerów Orderu Uśmiechu. W okresie od listopada do grudnia 2005 roku w hollu naszej szkoły  można było zobaczyć ekspozycję prac uczniów, przygotowane pod kierunkiem polonistów oraz Zespołu ds. Patrona Szkoły. Zaangażowanie uczniów w ich wykonanie zaskoczyło nauczycieli. Prace są bardzo estetyczne, ciekawe, zawierają bardzo wiele informacji, a przede wszystkim wykonane zostały w różnych, ciekawych formach: albumy, referaty, plakaty, kartki z pamiętnika, komiksy.

                     W klasach  0 – III odbył się  konkurs recytatorski pod hasłem ,,Poznajemy twórczość Kawalerów Orderu Uśmiechu”.

                    Ogłoszono konkurs na wykonanie projektu sztandaru oraz hymnu szkoły, który został rozstrzygnięty 11 stycznia 2006 roku. Zwycięzcą projektu na sztandar szkoły została uczennica gimnazjum Iga Garwolińska.

                   Zespół powołany do spraw patrona szkoły nawiązał współpracę z Międzynarodową Kapitułą Orderu Uśmiechu, która poparła nasz pomysł i nasze dotychczasowe działania. Wspólnie wyznaczono termin nadania imienia 15 września 2006 roku.

                   Naszym sprzymierzeńcem była Rada Miejska w Trzebiatowie. Rodzice uczniów wspierają nas w działaniach na rzecz pozyskania środków na sztandar i nie tylko.

                   Przed nami bardzo wiele zadań a termin ich realizacji bardzo krótki. Pracy nie zabraknie dla nikogo. Mamy jednak nadzieję, że wszystko wykonamy na czas.

                    Zabiegi związane z nadaniem imienia szkole w Mrzeżynie są chyba dobrą okazją do przybliżenia troszeczkę społeczeństwu naszej gminy historii Orderu Uśmiechu oraz wspomnienia, kim są Ci bohaterowie, których same dzieci odznaczyły najwyższym wyróżnieniem na skalę światową. Myślę, że historia ta jest znana dla większości z nas, tylko w „ zabieganym świecie” nie zawsze mamy czas, aby o takich rzeczach pamiętać. Historia jest bardzo ciekawa i na pewno nie wywoła znudzenia u czytających.

          HISTORIA ORDERU UŚMIECHU

                   „ Historia orderu uśmiechu zaczęła się w latach sześćdziesiątych XX wieku. Głównymi bohaterami dziecięcej „ Dobranocki ” były wówczas dwie kukiełki: Jacek i Agatka. Dzieciom z tamtych czasów bardzo się ten program podobał. Autorką historyjki o Jacku i Agatce była znana pisarka Wanda Chotomska.

                   Pewnego razu spotkała się z chorymi dziećmi w szpitalu rehabilitacyjnym w Konstancinie pod Warszawą. Podczas wspólnej rozmowy o przygodach Jacka i Agatki jeden z chłopców powiedział, że Jacuś zasługuje na medal lub order. Nie wiadomo, dlaczego wybrał tylko Jacusia, a nie wspomniał o Agatce. Tego nikt do dzisiaj nie wie.

                   O propozycji chorego chłopca pani Wanda Chotomska wspomniała w wywiadzie udzielonym z okazji 5 rocznicy ukazywania się w TV Jacka i Agatki. Dziennikarka pani Zofia Zdanowska, która przeprowadzała wywiad, nie pozostawiła marzenia chłopca obojętnie. Powiedziała o nim kierownikowi działu łączności z czytelnikami redaktorowi Włodzimierzowi Karwanowi, a on wpadł na pomysł, aby stworzyć dziecięce odznaczenie. Dzieci także pragną nagradzać dobrych ludzi i doskonale wiedzą, kto jest ich prawdziwym przyjacielem.

                   Tak oto narodziła się idea orderu uśmiechu. Dziennikarzom „Kuriera Polskiego” bardzo się spodobała, ale ponieważ miał to być order nadawany przez dzieci uznali, że należy je zapytać, czy chcą mieć swój order i jak go sobie wyobrażają.

                   Kilka dni później, w telewizyjnej dobranocce, Jacek i Agatka opowiedzieli o pomyśle stworzenia orderu dla najlepszych przyjaciół dzieci i zaproponowali konkurs na projekt Orderu Uśmiechu.

                   I tak spośród 44 tysięcy propozycji wybrano tę wymyśloną przez 9 – letnią Ewę Chrobak z Głuchołaz. Projekt przedstawiał uśmiechnięte słoneczko, które do dziś widnieje na Orderze Uśmiechu.

                   Wkrótce zaczęły napływać wnioski dzieci z propozycjami swoich kandydatów do odznaczenia. Powołano też Kapitułę Orderu Uśmiechu, która sprawdzała i weryfikowała propozycje. Jej przewodniczącą została dziecięca pisarka Ewa Szelburg – Zarembina.

                   Jesienią 1968 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Kapituły, na którym w imieniu dzieci przyznano pierwsze odznaczenie. Kawalerem z legitymacją numer jeden został znany dobrze dzieciom prof. dr Wiktor Dega, światowej sławy chirurg ortopeda z Poznania. W czasie uroczystości dekoracji orderem był on pasowany czerwoną różą i musiał wypić puchar kwaśnego soku z cytryny i w dodatku uśmiechnąć się.

          Ta ceremonia stała się już tradycją.

                   Od tej pory dwa razy do roku ( w pierwszym dniu wiosny i w ostatnim dniu lata), zbierała się Kapituła, aby zatwierdzić kolejnych Kawalerów Orderu. W roku 1977 kolejny przewodniczący Kapituły Cezary Leżeński rozpoczął starania, aby polski order zyskał międzynarodowe znaczenie, zwłaszcza, że był już nadawany obcokrajowcom. Pojechał, więc do Nowego Jorku i wygłosił przemówienie w tej kwestii podczas sesji ONZ. Zabiegi te poparł dyrektor generalny UNICEF Henry R. Labouisse.

          W 1979 roku, ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Dziecka, sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim nadał orderowi międzynarodową rangę. Przewodniczący Leżeński zdołał jeszcze zwołać w 1980 roku pierwsze posiedzenie już międzynarodowej kapituły. Jednak już w następnym roku, w związku ze stanem wojennym w Polsce został on usunięty ze stanowiska. Jego następca Radosław Ostrowidz próbował jeszcze kontynuować wcześniejszą działalność Kapituły, ale również został odwołany ze stanowiska. Kolejny wyznaczony przewodniczący, bez żadnych wyjaśnień w styczniu 1981 roku zawiesił jej działalność.

                    Na początku lat dziewięćdziesiątych sytuacja uległa radykalnej poprawie.

           16 listopada 1991 roku decyzją sądu powołano do życia Stowarzyszenie Kapituła Orderu Uśmiechu. Od tej pory istnienie Kapituły jest już niezależne od jakichkolwiek zmian personalnych czy politycznych.

                   Kapituła odzyskała swój międzynarodowy charakter. W jej gronie zasiada obecnie 55 osób. Są wśród nich przedstawiciele Anglii, Argentyny, Australii, Białorusi, Francji, Jugosławii, Niemiec, Izraela, Kanady, Rosji, Ukrainy, Węgier, Włoch, USA, Tunezji. Obok księdza katolickiego jest pastor ewangelicki, obok rabina – mułła islamski, księdz prawosławny i lama buddyjski. Wszyscy obradują w zgodzie, bo przecież najważniejsze jest tylko dobro dzieci. W roku 2002 Kapituła Orderu Uśmiechu została wyróżniona Medalem Za Zasługi Dla Tolerancji.

                 Rabka jest miastem, które w 1996 roku wybrano jako miejsce I Światowego Zlotu Kawalerów Orderu Uśmiechu.

                   Od chwili nadania pierwszego orderu do dziś dzieci nagrodziły nim ponad 800 osób z ponad 30 krajów świata ”.

           WYBRANI LAUREACI ORDERU UŚMIECHU

          Jan Paweł II – papież ( jest to jedyne odznaczenie, które Ojciec Święty

                                   zgodził się przyjąć)

          Matka Teresa z Kalkuty

          Steven Spielberg – reżyser filmowy USA, znana postać na świecie

          Peter Ustinow – aktor i pisarz z Wielkiej Brytanii

          Gordon Carter – „UNICEF”, Szwajcaria

          Astrid Lindgren – autorka powieści o Pipi Langstrumpf, Szwecja

          Zbigniew Religia – wybitny kardiochirurg, Polska

          Janina Ochojska – Fundacja „Egui – Libre”, Polska

          Wanda Chotomska – Literatka pisząca piękne bajki dla dzieci, Polska

          Alina i Czesław Centkiewiczowie – literaci, Polska

          Wiktor Dega – Profesor medycyny z Poznania, Polska

          Jerzy Owsiak – „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”, Polska

          Lucjan Wolniewicz – Polski Komitet „UNICEF”

          Barbara Wachowicz – literatka, Polska

          Krzysztof Małachowski – ksiądz – Nadliwie k/Urli, Polska

          Majka Jeżowska – piosenkarka, Polska

          Mariko Hosokawa – Japonia

          Cezary Leżeński – pisarz (kanclerz „Kapituły Orderu Uśmiechu”)

          Andrzej Kieruzalski – dyrygent, założyciel, szef zespołu „Gawęda”, Polska

          Piotr Janaszek – lekarz, twórca i szef „Mielnicy” – ośrodka dla dzieci

                                      niepełnosprawnych, Polska

          Tadeusz Broś – dziennikarz, znany z programów dla dzieci w TVP

          Jolanta Kwaśniewska – żona Prezydenta RP, założycielka Fundacji

                                       „Porozumienie bez Barier”

          Paweł Januszewicz – dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu

          Małgorzata Żak – prezes Fundacji „ Polsat ”

          Marek Kotański – twórca Monaru i Markotu

          Joanne Rowling – autorka „ Harry’ego Pottera ”.

                   Kawalerami Orderu Uśmiechu są jeszcze inne osoby, nie tak powszechnie znane, ale nadzwyczaj wielkiego serca. Nie sposób nie wspomnieć o przedstawicielach naszego regionu. Jednym z nich jest pan Ryszard Kiełek, (345 Kawaler Orderu Uśmiechu) –  filantrop i wolontariusz. Inicjator i organizator wielu akcji, imprez dobroczynnych – humanitarnych. Współzałożyciel i dyrektor pierwszej w powojennej Polsce – warszawskiej fundacji pomocy dzieciom „ Uśmiech Dziecka ”. Pomysłodawca i organizator głośnych imprez dla samotnych. Założyciel pierwszego w Warszawie

           „ Klubu Samotnych Serc ”. Znany restaurator warszawski, właściciel firmy turystyczno – handlowej na Wybrzeżu Szczecińskim. Publicysta i korespondent prasowy (czasopisma branżowe i społeczne).

                  Jest człowiekiem, który odnalazł sens życia w działalności społecznej i charytatywnej, głównie na rzecz potrzebujących dzieci. W swoim życiu kieruje się zasadą: „ Człowiek jest tyle wart ile może pomóc drugiemu człowiekowi ”.

          Na ten temat napisał książkę, która jest też jego autobiografią - „Jak zostać bogatym”. Pisze w niej, że ludzie bardzo często zaczynają pomagać innym dopiero wtedy, gdy dosięgnie ich osobiście jakieś nieszczęście. A przecież tak być nie powinno.

          To, co człowiek czyni dla innych przez całe swoje życie jest miarą jego wartości. Bo nawet, kiedy już go nie będzie, pozostanie po nim pamięć i całe „ dobro dla innych ”.

            

          DALSZE DZIAŁANIA PRZYGOTOWUJĄCE DO NADANIA SZKOLE IMIENIA 

          ·        został przygotowany i rozesłany APEL o wsparcie zakupu sztandaru

          ·        projekt ,,Sztandarowe jajo”- opracowany przez p.R.Szwemin i p.R. Jankowską

          ·        Sztandarowy grosz do grosza – projekt opracowany przez p. M. Zakrzewską

          ·        Kiermasz świąteczny

          ·        Montaż słowno – muzyczny w rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II.

                                                                                                                 Mariola Kamińska

                                                                                                                 Dorota Skrzypińska - Rzońca

                                                                                                                 Dorota Filipowicz

    • Kontakty

      • SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W MRZEŻYNIE
      • (91)3866273 (91)3866254
      • ul. Aleja Tysiąclecia 32 72-330 Mrzeżyno Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych